A gyerekek születésüktől fogva az
öt érzékszervüket használva ismerik meg a körülöttük lévő világot. A kisgyermekek érzékszervi stimulálása pedig elengedhetetlen a fejlődésükhöz, hiszen ilyenkor új ismereteket, tapasztalatokat szereznek, valamint ezek az ingerek segítik az agyi plaszticitást és az idegkapcsolatok fejlődését.
Ez mindig is így volt, de a mai modern társadalmakban ennek jelentősége azt gondolom felerősödött, gyakran már "mesterségesen" kell felkínálnunk nekik, mert a nagyvárosi élet során sokkal kevesebb lehetőségük van megtapasztaniuk ezeket.
Bár mi vidéken élünk, a Baba-Mama-Apa kézműves foglalkozásokon és a Játsz-óra foglalkozásokon is mindig előkerülnek ezek a játékok. Azt tapasztalom, hogy a kezdetben félénk gyerekek is, ha elegendő időt adunk nekik, akkor egyre magabiztosabban kísérleteznek! Sokszor pedig még a szülők is önfeledten játszanak.
Mi a szenzoros játék?
Szenzoros játék minden olyan tevékenység, ami stimulálja a tapintás, az ízlelés, a szaglás, a látás vagy a hallás érzékét.
Minél több érzékszervet vonunk be egyszerre annál izgalmasabb, de nem szabad elfelejteni, hogy vannak gyerekek, akik a sok különböző ingertől hamar telítődnek!
A dobozok összeállításánál mindig nagy figyelmet fordítok arra is, hogy ahol csak lehet a tapintás mellett több érzékszervet is bevonjak. Amennyiben lehetséges igyekszem kiemelni az illatokat és az ízeket is. Egy-egy témához kapcsolódóan (pl. zöldségeknél, gyümölcsöknél) gyakran kóstolunk is a gyerekekkel.
Miért jók a szenzoros játékok?
Az egyik legnyilvánvalóbb, hogy a gyerekek -és sokszor a felnőttek - számára is, ez egy remek felfedezés, kiváló időtöltés, ami akár hosszú órákig is lekötheti figyelmüket. Ilyenkor elkezdenek kísérletezni, felfedezni, egyszerű, majd egyre összetettebb ok-okozati összefüggéseket felismerni.
A játék pedig többek között hatással van a(z):
- szenzoros érzékelésre
- szenzoros integráció fejlődésére
- finommotorika fejlődésére
- ismeretek bővítésére
- szókincsfejlődésre
- kommunikációra
- ok-okozati összefüggések felismerésére, integrálására
- kreativitás fejlődésére
- problémamegoldó gondolkodás fejlődésére
- kognitív készségek fejlődésére
- szociális-, társas készségekre
Mire kell figyelni amikor szenzoros játékot készítünk?
Azt gondolhatnánk, hogy előveszünk néhány magot, beleöntjük egy tálba, vagy játszunk a hangokkal/fényekkel és máris készen vagyunk. Ennél azonban azt gondolom célszerű alaposabban előkészülnünk.
Az első és legfontosabb a BIZTONSÁG ÉS A FOLYAMATOS FELÜGYELET! Ezekkel a játékokkal ne hagyjuk magukra a gyerekeket, mert azok is, akik nem vesznek egyébként a szájukba már apró tárgyakat, ilyen felfokozott, izgalmas helyzetben, lehet, hogy mégis így tesznek.
Vagy éppen megszagolják az apró magokat és felszippantják!
Valamint ismerni kell a gyermeket, hogy mi az amire érzékeny, mi az amitől esetleg fél, hol vannak az ő határai, és ezeket mindig figyelembe kell venni!
Ez a tevékenység véleményem szerint nem a tanításról szól, hanem a szabad kísérletezésről, az önindított játékról és a kellemes időtöltésről!
Játék rengeteg facebook és a Játék rengeteg instagram oldalon témák szerint sok szenzoros dobozt találhatnak.
Az oldal YouTube csatornáján pedig további ötleteket is megosztok: YouTube/Játék rengeteg
Amennyiben hasznosnak találták a bejegyzést, köszönöm, ha megosztják ismerőseikkel is!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése