Szociális-, társas készségek, érzelmi intelligencia fejlesztése

 

A kép forrása: freepik.com

Miért fontos erről beszélni?
 

Természetesen tisztában vagyok azzal, hogy nem vagyok pszichológus, és ez egy elég érzékeny terület, így mindig figyelek a határokra, mégis azt érzem, hogy fontos írni róla.

Hiszen gyógypedagógusként és anyaként is egyre többször tapasztalom, hogy a gyerekek nehezen tudnak kapcsolatokat kialakítani, nem megy könnyen a barátkozás, nem tudják a problémáikat könnyen megoldani, és ami véleményem szerint még nagyobb baj, hogy nem is mindig tudják megfogalmazni, hogy mit is éreznek pontosan. Arról pedig már csak félve írok, hogy nem mindig tudják kinek elmondani akkor sem, ha szerető, odafigyelő családban nőnek fel.

Ez sajnos már az óvodában is megjelenik, és az iskolai élet során csak fokozódik.

 

Hogyan segíthetünk?

Szerencsére már egyre több olyan játék és könyv is elérhető, amit magyar szakemberek terveztek és készítettek, így pontosan a „mi gyerekeink” nehézségeit helyezik a középpontba.  Ezek természetesen nem helyettesítik a szakember által vezetett tanácsadást, vagy terápiát, de elindíthatnak beszélgetéseket, a gyerekek, serdülők megtapasztalhatják, hogy hogyan lehet beszélgetni, érzelmeket kifejezni, problémamegoldó stratégiákat keresni közösen.

Elengedhetetlennek tartom, hogy akár az otthoni akár az intézményi keretek között ezek megjelenjenek!

Csak néhány ilyet szeretnék megemlíteni a teljesség igénye nélkül:

  • Itt az oldalon már sokszor olvashatták Hodos Enikő nevét, aki a Spiribuuu megálmodója, a képek között az általa tervezett és készített játékok, és könyvek is megtalálhatóak. Bátran ajánlom a www.spiribuuu.com oldal nézegetését, fantasztikus blogbejegyzéseket is találnak. Enikő az óvodás és az iskolás korosztály számára is készít játékokat, könyveket, amik akár otthon, akár intézményi keretek között is remekül használhatóak.

 

www.spiribuuu.com

  • A Családszellem Manufaktúra is csodás kártyákat kínál (bár ha jól láttam, hogy csak feliratkozni lehet, mert elfogytak a készleteik), de igazán különleges beszélgetéseket indítanak el ezek a játékok, általuk jobban megismerhetjük azokat, akik fontosak számunkra. Javaslom, hogy akit érdekel kérjen értesítést a megjelenésről, mert tartalmas időtöltést biztosítanak ezek a játékok. Róluk bővebben itt olvashatnak: www.csaladszellem.hu

www.csaladszellem.hu

 

  • A Symbo Alapítvány számomra szintén nagyon kedves, és szintén hiánypótló tevékenységet folytat, ahogy ők fogalmaznak küldetésük, hogy „minden gyermek magabiztos és önazonos legyen.” Bátran ajánlom ennek a weboldalnak a felkeresését is, biztosan nem fognak csalódni!  www.symbo.hu
    www.symbo.hu


  •  JátékLiget gondozásában megjelent Érzel-mese társasjáték is egy remek eszköz az érzelmek azonosítására, megfogalmazására, akár történetek feldolgozására is. Mindezt pedig szintén játékos formában tehetik meg a gyerekek és a felnőttek közösen. 
www.jatekliget.hu

  • A könyvek (a már fent említetteken kívül) itt is elengedhetetlenek, csak néhány általam is használt és kedvelt kiadványt szeretnék megemlíteni, hiszen itt szerencsére már egyre több lehetőségünk van válogatni:
    • Pagony Kiadó: Ölelj meg sorozat 
    • Napraforgó Könyvkiadó: Érzelmek Erdeje sorozat
    • Lovász Hajnalka, Deliága Éva:Mit kezdjünk az... (sorozat) (Kulcslyuk Kiadó)
    • Vámos Robi könyvek 
    • Cerkabella Kiadó: Hamupogácsa -mesekönyv az érzelmekről
    • Barcs Kriszta: Így működik a lelked (Kulcslyuk Kiadó)


Fontos, hogy  ne csak a gyermekek tanulmányi eredményeivel foglalkozzunk, hanem segítsük őket a mindennapi életben is, hogy tudjanak barátkozni, tudjanak beszélni az érzéseikről, merjék megosztani a bánatukat, örömöket.

 


A Játék rengeteg oldalon további ötleteket is találnak.





 

 

 



Megjegyzések

Legnépszerűbb bejegyzések

Agyféltekék összekapcsolása - játékos feladatokkal

Finommotorika fejlesztése: ujjtorna - mondókákkal

Lufis játékok kicsiknek és nagyoknak