Hogyan válasszunk játékot a gyerekeknek?
A kép forrása: freepik |
Sokszor keresnek meg a családok ezzel a kérdéssel is, ezért azt hiszem célszerű egy rövid bejegyzésben erre is válaszokat keresni.
Szerencsésnek mondhatom magam, mert több hazai játékokat-, és/vagy fejlesztő eszközöket gyártó, illetve forgalmazó céggel vagyok kapcsolatban. Viszont még így is rendkívül nehéz a döntés számomra is, de azt legalább biztosan tudom, hogy ezekben a boltokban, webshopokban már az „átválogatott”, valóban remek minőségű és többféleképpen használható termékeket találom meg.
A minap azonban betértem egy nagyobb bevásárlóközpontba, ahol mindig megnézem a könyveket és természetesen a játékokat is. Megdöbbenve láttam, hogy mennyi mindent árulnak, mennyi olyan eszköz van, ami csodaszép, és csillog- villog, búg, világít, rezeg, hangot ad, esetleg még beszél is, de többnyire csak egy módon használható. Azt már csak félve jegyzem meg, hogy sokszor már az anyagán látszódik, hogy nem lesz túl tartós.
Az árukról pedig csak annyit szeretnék írni, hogy vásárlás előtt mindig célszerű átgondolni, hogy mi éri meg jobban: venni több – kicsivel – olcsóbb játékot, amit a gyerekek csak egy szűkebb életkori intervallumban tudnak majd használni, és mivel a minőségük sem tökéletes, ezért a családban másik gyermeknek már nem lehet odaadni, vagy inkább vásárolnak egy drágább, de jobb minőségű és többféleképpen használható, tartós eszközt.
Ez azért is fontos szempont, mert gyakran hallom, maguktól a szülőktől, hogy túl sok játék veszi körül a gyerekeket, akik ezáltal egy-egy eszközzel csak rövid ideig játszanak, ráadásul még a rendrakás is egy zsúfolt szobában nagyobb kihívás, mint ott, ahol mindennek megvan a maga jól látható helye, és ahol csak néhány dolgot kell elrakni.
Eltérő fejlődésmenetű gyermekeknek, felnőtteknek pedig sokszor tapasztalom, hogy a családok még nehezebben választanak ajándékokat. Ilyenkor javaslom, hogy konzultáljanak a gyermekkel, vagy felnőttel foglalkozó szakemberekkel, akik pontosan tudják, hogy mi az a játék, amire a legnagyobb szüksége van, és otthon is hosszan, boldogan tud játszani vele!
A kép forrása: freepik |
Mi alapján döntsünk:
Összefoglalva, azt gondolom, ha ezt a néhány kérdést feltesszük magunknak vásárlás előtt, akkor az nagy segítség lehet:
A hozzám járó családoknak mindig el szoktam mondani Vekerdy Tamás egyik gondolatát, ami azt hiszem szintén nagy segítség a játékok kiválasztásánál: „ A játékiparban öldöklő verseny megy, hogy melyik cég tud még érdekesebb, részletgazdagabb, még automatizáltabb, még több funkciójú játékot előállítani, amelyek egyre kevesebb elmélyülést tesznek lehetővé. A szülő nem is érti, hogy a gyermeke hogyan tud unatkozni a csillogó-villogó, búgó, zakatoló, beszélő, mozgó, interaktív játékok között- pedig logikus: az érdeklődést hosszabb távon az köti le, amiben el lehet mélyülni, és az elmélyülést az EGYSZERŰSÉG segíti elő. Ha az agyunkat ehelyett egy csomó bonyolult, vibráló dolog érinti meg felületesen, az nagyon hamar fárasztóvá és érdektelenné válik. Már Goethe megmondta, hogy a legjobb játékszer az, ami mindenből-mindenné lehet, mert rá lehet vetíteni a fantáziát- például a fahasáb fekve hajó, mozdony, autó, felállítva torony, király.” (forrás: Vekerdy Tamás: A belső szabadság című könyv) A döntés persze sokszor még így sem könnyű. Biztatom Önöket, hogy kérdezzenek bátran a bölcsődében, óvodában, de még az iskolában is a szakemberektől, hiszen egyrészt ők is ismerik a gyerekeket, másrészt pedig az újdonságokkal is mindig tisztában vannak. A Játék rengeteg oldalon igyekszem megkönnyíteni a választást, gyakran teszek közzé játékbemutatókat és ajánlókat. |
Megjegyzések
Megjegyzés küldése